Jezioro Białe

Jezioro BiałeJezioro Białe jest najpopularniejszym akwenem w województwie lubelskim. Położone jest na wschodzi Równiny Łęczyńsko - Włodawskiej, przy wsi Okuninka, 7 km od Włodawy. Każdego roku położone nad jego brzegami miasteczko odwiedzają rzesze turystów z całego kraju. Sama Okuninka to zazwyczaj cicha i spokojna miejscowość położona na północnej stronie jeziora, która jednak w sezonie letnim zmienia się w oblegany kurort. Nad Jezioro Białe turyści przyjeżdżają głównie, by spędzać czas na leniwym plażowaniu. Jednak nad samym akwenem nie brakuje interesujących ofert pozwalających aktywnie urozmaicić błogi wypoczynek.

Nad Jeziorem Białym można skorzystać z kursu windsurfingu. Kursy organizuje większość wypożyczalni sprzętu wodnego. Można także nacieszyć się żeglowaniem, skorzystać z rowerów wodnych lub kajaków. Jednak to nie wszystkie atrakcje przygotowane dla odwiedzających akwen. Ponieważ woda w Jeziorze Białym ma pierwszą skalę czystości i przez to jest wyjątkowo przejrzysta, działają tu szkoły i bazy dla nurków. Jeśli natomiast na chwilę chcemy oderwać się od samego jeziora lub plaży możemy wybrać się do zlokalizowanego na brzegu parku linowego, w którym wytyczono trasy o różnych poziomach trudności dostosowane do wieku oraz umiejętności. Możemy również skorzystać w przygotowanego boiska do gry w siatkówkę.

Nad Jeziorem Białym spotkamy przyjemnie spędzające czas rodziny z dziećmi, dla których ważny jest spokój z dala od miejskiego zgiełku ale także imprezowiczów licznie odwiedzających bary i dyskoteki zlokalizowane w Okunince. Dla wszystkich atrakcyjna jest ciągnąca się wzdłuż plaży promenada oraz podświetlone po zmroku molo, wcinające się kilkadziesiąt metrów w wody jeziora. Również baza noclegowa w Okunince powinna być odpowiednia dla każdego niezależnie od zasobności portfela. Znajdziemy tu liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele, campingi, pola namiotowe, domki letniskowe czy gospodarstwa agroturystyczne. Mieści się tu w sumie ponad 80 ośrodków wypoczynkowych oraz 15 ogólnodostępnych pól namiotowych. Całość uzupełnia kilka dyskotek, kilkadziesiąt restauracji i barów, a w okresie letnim uruchamiane dodatkowo wesołe miasteczko oraz wiele innych atrakcji turystycznych zapewniają turystom niesamowite przeżycia.

Same plaże nad Jeziorem Białym są piaszczyste i piękne a rejon jeziora znajduje się na najbardziej nasłonecznionym obszarze Polski. Wartość promieniowania słonecznego jest tu wyższa niż nad morzem. Brzegi jeziora w minimalnym stopniu porośnięte są roślinnością wodną. Wynika to z budowy dna jeziora, które jest piaszczyste, ale bardzo twarde. Jest ono jednak również bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Spotkamy tu takie gatunki ryb jak: sielawa, ukleja, płoć, karp, okoń, wzdręga, leszcz, węgorz, szczupak, miętus pospolity, lin, karaś srebrzysty i złoty oraz sum.